Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM


T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU
 

1987 yılında Tanburi Prof. Necdet Yaşar tarafından kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu; Türk Müziği repertuarındaki klasik formları, Neo-Klasik Eserleri,Türk Müziğine özgü usul,makam ve tavırlara azami bağlı kalarak icra ve yorumlama gayesinden hareket ederek sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir.

Programlarında geniş bir repertuardan seçilmiş Klasik Saz, Söz ve Tasavvuf Eserlerinin yanısıra, icrası hüner gerektiren yüksek sanat değeri taşıyan modern anlayışla yazılmış Saz Eserlerine de yer vermektedir.

Topluluk, olgunluk aşamasına gelinceye kadar geleneksel Türk Müziği’nin önde gelen isimleri Bekir Sıdkı Sezgin, Prof.Dr. Alaeddin Yavaşça, Cinuçen Tanrıkorur ve İhsan Özgen’in önemli katkılarından yararlanmıştır.

Yurt içi ve dışında gerçekleştirilen turnelerde başarılı performanslar sergileyen topluluk, radyo ve televizyon programlarının yanı sıra geleneksel Türk Müziği’ni tanıtıcı çalışmalar yapmakta ve CD’ler yayınlamaktadır.

Sanat yönetmenliği görevini kurucu Tanburi Necdet Yaşar’ın ardından, sırasıyla; Neyzen Arif Erdebil ve Aylin Şengün Taşçı yürütmüş olup, Topluluk 2015 yılından itibaren Osman Yurdal Tokcan’ın yönetmenliğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I  iletişim

copyright © 1987-2022 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu