Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER NOTALAR İLETİŞİM

Mehmet AKÇAMehmet AKÇA

Ses Sanatçısı

1967 yılında Bilecik'te doğdu. Müziğe 6 yaşında dedesi Kemani Ahmet Akça ile başladı. 1984 -1988 yıllan arasında İÜ Devlet Konservatuarı’nda Türk Müziği eğitimi aldı. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu’na devam etti.
1990 yılında Bursa'da ilki gerçekleştirilen Türk Sanat Müziği İpek Ses Yarışması’nda erkekler dalında birinci seçildi.
1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na ses sanatçısı olarak atandı. Koronun ilk yıllarında Sanat Kurulu üyeliğinde bulundu. Periyodik konserlerde ve turnelerde solist olarak görev aldı.
1994 yılından itibaren Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda hizmet verdi. Burada da koronun konserlerinde solist olarak sahne aldı. Bu dönemde beste çalışmalarına başladı. 30 eseri bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli radyo ve televizyonlarda Türk Müziği programı yapmıştır.
2003 yılı başında bir süredir üzerinde çalıştığı "Dede Efendi Koleksiyonu" kapsamında, yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser verdi. Aynı yıl içinde Dede Efendi Türk Müziği Topluluğu'nu kurdu. “Bestegül”, “Hazine” ve “Mevlevi Sesler” adlı albümleri hazırladı.
Nuran Akça ile evli, Asaf ve Nazlıfer adlı iki çocuk babasıdır.


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I konser notaları I  iletişim

copyright © 1987-2023 T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu