Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER NOTALAR İLETİŞİM

Aslı AKPINARAslı AKPINAR

Keman Sanatçısı

1971 yılında İstanbul’da doğdu.

İlköğretimin ardından 1982 yılında İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuarı Çalgı Bölümü’ne girdi. Okulda keman derslerini Orhan Borar ve Cahit Peksayar’dan aldı. Batı Müziği hocası Faris Akarsu’nun yönlendirmesiyle Hakan Şensoy’dan özel dersler alarak1985’de Ayhan Turan’ın Hızlı Keman Birimi’ne başladı. Bu bölümde 3 yıl öğrenim gördükten sonra Cahit Peksayar’la keman eğitimine devam etti. Bekir Sıdkı Sezgin, İncila Bertuğ, Göksel Baykut, Osman Kut Dinçer, Rahmi Sönmezocak, Mefharet Yıldırım, Gamze Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Demirhan Altuğ, Erol Sayan, Yavuz Özüstün ve Yalçın Tura’dan ders aldı.

Sırasıyla Münir Nurettin Beken, Hakan Şensoy ve İhsan Özer’in şefliğini yaptığı İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğrenci Orkestrası’nda birinci keman olarak birçok konsere katıldı.

1989’da Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu’na girerek İstanbul Müzik Festivali de dahil olmak üzere birçok konserde yer aldı.

1992 yılında okulundan mezun olarak aynı yıl İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmaya başladı.

Yine 1992’de açılan sınavı kazanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’na keman sanatçısı olarak atandı. Bu arada yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2000 yılında geçici görevle atandığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda kadrolu olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

TRT sanatçılarından Hüseyin Akpınar’la evli ve bir çocuk annesidir.


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I konser notaları I  iletişim

copyright © 1987-2023 T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu