Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM

Yurdal TOKCANYurdal TOKCAN-Topluluk Sanat Yönetmeni
Ud Sanatçısı

1966 Ordu doğumlu olan O. Yurdal Tokcan, 1988 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede master yaparken 89-97 yılları arasında ud sazı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1990 yılında, sanat yönetmenliğini Tanburi Necdet Yaşar’ın yaptığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na UD sanatçısı olarak atandı.

Otoriteler tarafından günümüzün en önde gelen ud sanatçıları arasında yer alan Tokcan, ud sazının  geleneksel icrasını günümüz tınılarıyla birleştirerek kendi özgün tekniğini geliştirdi. Bu tekniğin yansımalarını Perdesiz Gitar(Fretless Guitar) üzerinde de uygulayan Tokcan’ın, geleneksel melodi zenginliğini teknik ve çoksesli tınılarla birleştirdiği birçok saz eseri de bulunmaktadır.

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndaki asli görevinin yanısıra, İstanbul Fasıl Grubu, İstanbul Tasavvuf Müziği Topluluğu ve özellikle Entrumantal Türk Müziği’ni geniş kitlelere duyurmak adına kurdukları İstanbul Sazendeleri ile birlikte sanat çalışmalarına devam etmektedir. Tokcan konser ve albüm çalışmalarına katıldığı bu ekiplerle birlikte Türk Müziğini temsilen bir çok ülkede (Almanya, Fransa, Belçika ,Hollanda, İspanya, Hindistan, Gürcistan, Yunanistan, Girit, Estonya, Suriye, İsveç, İsviçre, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, İsrail, Slovakya, Çin,  Tunus, Lübnan, Bosna, İspanya, Fas) konserler vermiştir.

Bu çeşitli aktivitelerinin arasında, Nisan 2001’de Amsterdam perküsyon grubu ve oda orkestrası ile birlikte katıldığı ‘Ud Sazı Etrafında Avrupa Müziği’(Europen Music Around Ud) konulu konserde solist sanatçı olarak yer almış; Mercan Dede Ensemble ile 2000 ve 2001 yıllarında Akbank Uluslararası Caz Festivali katılmıştır.

Almanya Dresten’de düzenlenen 3. Uluslararası Ud-Lavta Festivaline davet edilmiş ve burada Türk Sanatçı olarak yer almıştır.

Kudsi Erguner’in (ney)  çeşitli müzik projelerinde de yer alan Tokcan, Erguner ile birlikte yurtiçinde ve yurtdışında birçok konsere katılmıştır.

1997’de Fransa’da, Burhan Öçal (perküsyonist), Göksel Baktagir (kanun) Selim Güler (kemençe), Arif Erdebil (ney)’den oluşan ekiple yaptıkları konser aynı zamanda album olarak piyasaya sürülmüş ve 1998’te Fransız otoriteleri tarafından en iyi etnik album olarak ödüllendirilmiştir.

2002 Aralık ayında Selanik’te düzenlenen Ara Dinkjian, Simon Shaheen, Haig Yazdjian, Omer Beshir gibi sanatçıların da yer aldığı Internationale Oud Meeting’de yer alan sanatçı burada masterclass ve konser yapmış, diğeri de Kudüs’te düzenlenen ve Akdeniz ülkelerinin müziklerinin sergilendiği, aralarında Selim Güler, Ross Daly, Zohar Fresko ve Yinon Muallem’in de bulunduğu ve birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte yer almıştır.

Yine Ağustos 2003’de Ürdün’de düzenlenen Ud Festivaline davet edilmiş, Aralık 2003’de de Mısır’da düzenlenen Arap Müziği festivaline katılarak Kahire Opera Hall’da iki konser vermiştir.

Mart 2006’da California-Santa Cruz’da solo bir konser veren Sanatçı, Aralık 2006’da da Umman’da düzenlenen Uluslararası Ud Festivalinde yer almış ve buralarda başarılı konserler gerçekleştirmiştir.

Suriye, Ürdün, Fas, Tunus, İsrail’de solo ud resitalleri yapmıştır.

Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan Tekfen Filarmoni Orkestrası’nda da solist sanatçı olarak yer alan Tokcan, bu orkestra ile birlikte yurtiçinde ve yurt dışında (İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya) birçok konserler vermiş ve Japonya’da gerçekleştirilen Türk Yılı etkinliklerinde yer almıştır.

Ayrıca Tokcan, Djaffer Youssef, Karl Berder Octet, Trilok Gurtu, Mısırlı Ahmet, Ömer Faruk ve Hacı Faruk Tekbilek gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşmıştır.

Sanatçı, Nisan 2008’de Atina’da solo bir konser vermiş, Kasım 2008’de Ross Daly ve Zohar Fresko ile birlikte “International Jerusalem Oud Festival” inde aynı sahneyi paylaşmıştır. 

2009 Kasım ayında Uluslararası Kudüs Ud Festivali’nde Ara Dinkjian ve Taiseer Elias ile birlikte oluşturdukları ‘Top Oud Trio’ projesiyle konser yaptı.

Ross Daly ile birlikte oluşturdukları ‘Seyir’ isimli proje ile Berlin Flarmoni’de ve birçok ülkede konserler yaptı.

İsrail’li Ladino şarkıcısı Hadass Pal Yarden’in Yahudice adlı cd çalışmasının müzik yönetmenliğini yapan Tokcan sanatçı ile birlikte birçok konserde de yer aldı.

Perküsyon sanatçısı Yinon Muallem ile birlikte ikili olarak Türkiye, İsrail ve İspanya’da konserler vermiştir.

Göksel Baktagir İle birlikte yorumladıkları Azeri isimli eser Passion of Christ (Hz. İsa'nın son 12 saati) filminin müzikleri arasına giren sanatçı, Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven) adlı Hollywood filminin müziklerinde de icracı olarak yer almıştır.

Tokcan, dünyaca ünlü İspanyol müzisyen Jordi Savall’in ‘İstanbul, Dimitrie Cantemir’ ve ‘La Sublim Porta’ isimli projeleri  kapsamında cd çalışmaları yapmış ve birçok konserde (Portekiz, Romanya, Fransa, İspanya, Türkiye, Hırvatistan, Finlandiya, Almanya, İtalya) yer almıştır.

Hafız Halil Necipoğlu’nun Camideki Adam, Semâvi Duyuşlar ve Cevşen adlı albümlerinin müzik yönetmenliğini ve aranjmanlarını yapmıştır.

Bosnalı ses sanatçısı Amira Medunjanin’in 2012 Londra Olimpiyatları için düzenlediği ve on Balkan ülkesinin sanatçılarının yer aldığı projede Türk sanatçı olarak katılmaktadır.

Ross Daly tarafından Girit adasında yaz ve kış dönemi birer haftalığına düzenlenen uluslararası seminerlere 2005 yılından beri ud sazı eğitmeni olarak katılmakta, bilgi ve birikimlerini masterclass düzeyinde öğrencileriyle paylaşmaktadır.

Yunan perküsyon sanatçısı Katerina Papodopoulou’nun ‘Kıyı-Aktes’ isimli cd çalışmasının müzik yönetmenliğini ve aranjmanlarını yapmıştır.

Sanatçının HİSLENİŞ-SARAY (DEEP EMOTION) Ud solo ve BENDE CAN (INNER SOUL) isimli kendi bestelerinden oluşan  albüm çalışmaları  vardır.Hisleniş-Saray albümü Amerika Birleşik Devletleri’nde PASSION adıyla yeniden yayınlanmıştır. 2015 yılından itibaren İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni olarak görevini sürdürmektedir.


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I  iletişim

copyright © 1987-2022 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu