Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM

Necati ÇELİKNecati ÇELİK

Ud Sanatçısı

1955’de Konya’da doğdu. 7 yaşında bağlama çalmayı öğrendi.1970’li yıllarda ud çalmaya başladı. 1973 yılında ilk defa Mevlâna’yı anma törenlerinde udi olarak görev aldı. Burada Saadettin Heper, Aka Gündüz Kutbay, Kadri Şençalar, Cinuçen Tanrıkorur gibi Türkiye’nin önemli müzik adamları ile tanıştı. 1975 yılında Konya’da kendi özel dershanesini kurdu. Burada yüzlerce öğrenciye ud dersleri verdi.
1983 yılında Konya Belediyesi Türk Müziği Korosu’nu kurdu. Yine bu yıllarda ilk resitalini Konya’da verdi. Bu resital Şerif Muhiddin Targan’dan sonra Türkiye’de yapılan ilk ud resitali olması bakımından önemlidir.
1985 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Müzik Bölümü’nde ud hocalığı yaptı.
1986 yılında Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na udi sanatçı olarak katıldı. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ud hocalığı yaptı.
1987 yılında İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile gittiği Tunus’ta 8 konser verdi. 1989 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna katıldı. Tanburi Necdet Yaşar ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra İstanbul’da her ay bir konser, ayrıca sürekli radyo ve TV programlarının yanı sıra Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Ürdün, İsrail, Suriye, Cezayir, Fas, Tunus, Danimarka, İsviçre, Malezya, Yunanistan ve Amerika’nın bir çok üniversitesinde konserler verdi.
Zakir Hussain, Mickey Hart, Ross Daly, Christopher Carnes, Ali Akbar Khan, Habib Khan ve dünya müziğinin daha birçok önemli ismiyle birlikte konser ve CD çalışmaları yaptı.
1993 yılında Amerika’ya gitti. California ve New Mexico’da ud dersleri ve resitaller verdi. Mendecino’da her yıl Ağustos ayında kurulan Middle Eastern Music Camp’ta ud dersleri ve Türk müziği dersleri vermektedir.
1997 ve 1998’de İsrail Üniversitesi’nin davetlisi olarak Kudüs’e gitti. Burada Türk müziği ve ud dersleri verdi. Çalışmaların sonunda öğrencileri ile birlikte 2 konser verdi.
İlk kişisel albümü “YASEMİN” i 1996 yılında Amerika’da yaptı. Halil Karaduman, Sadreddin Özçimi ve Göksel Baktagir ile yaptıkları canlı konser kayıtları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Klasik Sazlar Üçlüsü" ve "Ud-Kanun İkilisi" adıyla 2 ayrı CD olarak yayınlanmıştır.
Evli ve 2 çocuk babasıdır


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I I webmail | iletişim

copyright © 1987-2017 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu