Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM

Metin AKYOLMetin AKYOL

Ses Sanatçısı

İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini İstanbul, orta ve lise öğrenimini Berlin’de tamamladı.
TRT’nin stajyer ses sanatçısı sınavıyla İstanbul Radyosu’nda çalışmaya hak kazandı. Liseyi bitirince İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. Konservatuar döneminde İnci Çayırlı, Necdet Varol, Nami Şenel ve Kâni Karaca gibi hocalarla çalıştı.
1980 yılında İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti’nde Rıza Rit’le çalıştı. Aynı yıllarda TRT ön dinleme sınavlarını kazanarak TRT’de program yapmaya başladı. Burada Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın yönettiği Erkekler Topluluğu ve Tasavvuf Müziği Topluluğu çalışmalarına katıldı.
1991 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadrosuna atandı. Yaklaşık 6 yıl burada çalıştıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na geçici olarak görevlendirildi.
2006 yılına kadar bu statüde çalıştıktan sonra görevlendirme sona erdiğinden kadrosunun bulunduğu Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na döndü.
2007 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na bu kez kadrosuyla birlikte atandı. Halen İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçı olarak görev yapmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

s

ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I  iletişim

copyright © 1987-2022 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu