Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM

Göksel BAKTAGİRGöksel BAKTAGİR

Kanun Sanatçısı

1966 yılında Kırklareli'nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı.1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'ndan1988'de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitime başladı.
Aynı yıl, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil olduğu "Necdet Yaşar Ensemble" ve birçok başka grup ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada, ABD'nin çeşitli eyaletleri, Malezya, Arjantin, İspanya, İtalya, İsviçre ve Türkmenistan'da konserler verdi.
140 civarında sözlü ve sözsüz beste çalışması bulunmaktadır.1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle "sol el" için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Kanun sazı üzerinde, geleneksel icra biçimlerinde günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk Müziği enstrümanı olan sazının bütün imkanlarını ve sınırlarını değerlendirerek, bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiştir. Bu bağlamda New Age ve caz gibi türlerde de başarılı örnekler sergilemiş, bazı batılı caz topluluklarıyla konserler vermiştir. 1998'den beri "İstanbul Sazendeleri" grubuyla Türkiye içinde ve özellikle akademik kurumlarda konserler vermektedir. Bestelediği saz eserlerini içeren “Okyanustaki Sesler”, “Kervansaray-3”, “Günlük”, “Doğu Rüzgarı” , “Okyanustaki Sesler-2(Cananım)”
“Okyanustaki Sesler-3(Hüzün)” adlarını taşıyan albüm çalışmaları bulunmaktadır.
CNN Türk yapımı, İstiklal Marşı Belgeseli'nin müziklerini bestelemiştir.
Sanatçı ayrıca yayınlamak üzere bir kanun metodu üzerinde çalışmaktadır.
Albümlerde yer alan eserlerinin bulunduğu bir nota kitabını da “Okyanustaki Sesler”
adıyla yayına hazırlamaktadır. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanında müzik çalışmalarını İstanbul Fasıl Topluluğu ve İstanbul Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nda da sürdürmektedir. Geçen yıllar içinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir.Şu anda Haliç Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Füsun Baktagir ile evli, Buğra Can adlı bir erkek ve Cansu adlı bir kız çocuk babasıdır.


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I  iletişim

copyright © 1987-2020 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu