Topluluğumuzun facebook sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Topluluğumuzu twitterdan takip edin

ANASAYFA TOPLULUK TARİHÇE ALBÜMLER KONSERLER GALERİ İLETİŞİM

Ahmet YILMAZAhmet YILMAZ

Ses Sanatçısı

1962 yılında Zonguldak’ta doğdu.

Devlet Parasız Yatılı Okulu sınavını kazanarak, Kastamonu Göl Öğretmen Lisesi’nde orta öğrenimini tamamladı. 1980 yılında girdiği G.Ü Gazi Eğitim Fakültesi, Bolu Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Askerlik görevini Bingöl’de yaptı ve 1985 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. Bu okulu, 1990 yılında merhum Bekir Sıtkı Sezgin’in danışmanlığında “Bestekâr Şemseddin Ziya Bey, Hayatı ve Eserleri” konulu tezi hazırlayarak derece ile bitirdi. Aynı yıl, İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Musıki Ana Sanat Dalı, Türk Sanat Musıkisi Alanı’nda yüksek lisansa başladı. Burada, Prof. Altan Öke gözetiminde “Türk Musıkisi’nde Hareketli Perdeler” konulu bir araştırma yaptıktan sonra, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın danışmanlığında “Türk Musıkisi’nde Şarkı Formu, Doğuşu ve Gelişimi” isimli bir tez hazırlayarak yüksek lisans eğitimini bitirdi.

Musikiye, ilkokul yıllarında kendi sazını yaparak başladı. 1980-82 yılları arasında G.Ü. Eğitim Fakültesi Korosu eşliğinde solo konserler verdi. Konservatuar eğitimi sırasında Bekir Sıdkı Sezgin, Demirhan Altuğ, Necdet Varol, Tülin Korman, Ahmet Özhan, Yıldırım Gürses gibi şeflerin kurdukları özel korolarda yer aldı. Bekir Sıdkı Sezgin, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, Yalçın Tura, Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Prof. Dr. Selahattin İçli ve Yavuz Özüstün gibi üstadların müdavim öğrencisi oldu.

1990 yılında yeni kurulan Kültür Bakanlığı Konya Devlet Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’na ses sanatçısı olarak katıldı. Bu toplulukla hemen her ilimizde 1000’in üstünde konser ve sema gösterisi yaptı; ABD, İspanya, Hindistan, Polonya, Fransa, Hollanda, Danimarka, İsveç, Belçika, Almanya, Avustralya, İngiltere, İsviçre, Fas, Pakistan, Mısır, Kıbrıs gibi dünyanın bir çok ülkesinde 100’ü aşkın konserle ülkemizi temsil etti.

1996 yılında aynı toplulukta Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. 2004’e kadar bu görevini sürdürdü.

2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna katıldı. Klasik müzik ve tasavvuf müziği alanında icra edilmiş besteleri vardır. Evli ve iki çocuk babasıdır.


ana sayfa I tarihçe I topluluk I albümler I konserler I galeri I I webmail | iletişim

copyright © 1987-2017 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu